15
اکتبر

اثبات راه های تابعیت آلمانی

برای اثبات راه های تابعیت آلمانی باید به موارد زیر توجه کرد:

 1. تا سن 21 سالگی 8 سال در کشور آلمان اقامت داشته و در کشور آلمان زندگی کند.
 2. تحصیل حداقل 6 سال در کشور آلمان
 3. فارغ التحصیلی از یکی از مدارس آلمان
 4. انجام موفقیت آمیز آموزش های حرفه ای در آلمان

کشور آلمان برای متقاضیان آزمونی برگزار می نماید که پس از گذراندان این آزمون می توانند به تابعیت کشور آلمان دست یابند که برای قبولی در این آزمون از ۳۳ سوال باید به ۱۷ سوال پاسخ صحیح دهند ( افرادی که ۱۶ سال سن به پایین داشته باشند ، از مدارس آلمانی فارغ التحصیل شده باشند یا معلولیت یا بیماری تایید شده داشته باشند نیازی به گذراندن آزمون تابعیت ندارند )  .

اگر فرد از طریق ویزای ازدواج وارد کشور آلمان شود و با فرد تبعه آلمانی ازدواج کرده باشد پس از ۳ سال می تواند به تابعیت کشور آلمان دست یابد و یا اگر فردی با یکی از افراد مقیم کشور آلمان ازدواج نماید و فرد مقیم از ۳ سال قبل از ازدواج ، در خاک کشور آلمان اقامت داشته باشد پس از ۲ سال (جمعا 8سال ) می تواند به تابعیت کشور آلمان  دست پیدا کند .

برخی از افراد با شرایط خاص می توانند سریع تر به اقامت دائم یا تابعیت برسند به عنوان مثال بعضی از افراد از طرف دولت کورس های پیشنهادی دریافت می کنند که مدت زمان اقامت ان ها را از ۸ سال به ۷ سال کاهش می دهد یا پناهجویان و اوارگان در شرایط خاص می توانند با اقامت کمتر از ۸ سال درخواست تابعیت نمایند که موسسات حقوقی به شما عزیزان همواره کسب اقامت و تابعیت از روش های قانونی را توصیه می نماید .

اثبات-راه-های-تابعیت-آلمانی – تابعیت آلمان:

کودکان خانواده‌های مهاجر در آلمان یا کودکانی که یکی از والدین‌شان آلمانی و دیگری خارجی است از بدو تولد به طور خودبه‌خود دارای هر دو تابعیت آلمانی و خارجی می‌شوند.

تا سال ۲۰۱۴ کودکان چنین خانواده‌هایی موظف بودند تا سن ۲۴ سالگی تصمیم بگیرند که مایلند تبعه کدام کشور باشند. اما این “وظیفه انتخاب” از آن سال برداشته شد.

اثبات-راه-های-تابعیت-آلمانی
اثبات-راه-های-تابعیت-آلمانی

از سال ۲۰۱۴ قرار شد که کودکان خارجی‌هایی که در آلمان به دنیا آمده‌اند بتوانند هر دو تابعیت را حفظ کنند.

البته این شرط وجود دارد که آنها دست کم ۸ سال در آلمان زندگی کرده یا شش سال در این کشور به مدرسه رفته باشند.

بسیاری از افراد با ویزای تحصیلی وارد این کشور شده و به طور رایگان به تحصیل در این کشور می پردازند ، پس از اتمام تحصیل با دانستن زبان آلمانی جویای کار می شوند و پس از کار کردن به مدت دو دوره ۲ ساله درخواست اقامت دائم و سپس تابعیت می کنند .

افراد پس از ۵ سال کار در کشور آلمان می توانند اقامت دائم دریافت نمایند و پس از ۳ سال اقامت دائم در این کشور می توانند به تابعیت کشور آلمان دست پیدا کنند هم چنین افرادی که مدرک دانشگاهی معتبر ، قرارداد کاری با یک شرکت آلمانی ، حقوق بالای ۳۵۰۰ یورو در ماه و شرایط دیگر داشته باشند می توانند کارت ابی اتحادیه اروپا را دریافت نمایند که پس از ۳۳ ماه کار قادر به دریافت اقامت آلمان می باشند ( افرادی که مدرک زبان B1  آلمانی دارند پس از ۲۱ ماه کار می توانند برای اقامت خود اقدام نمایند)

اثبات-راه-های-تابعیت-آلمانی – شرایط به دست آوردن شهروندی یا تابعیت آلمان

شرایط بدست آوردن شهروندی یا تابعیت آلمان دارای شرایط قانونی خاصی وجود دارند که شخص متقاضی فقط با برآورده کردن آنها می تواند تابعیت آلمانی را دریافت کند. این شرایط را برای اولین بار بصورت کامل و از منبع اصلی آن برای شما گردآوری کرده ایم که در  ذیل خواهید دید.

 • داشتن یکی از سه نوع اقامت زیر
 1. اقامت دایم آلمان Unbefristetes Aufenthaltsrecht der Aufenthaltserlaubnis
 2. کارت آبی Blaue Karte
 3. اقامت محدود befristete Aufenthaltserlaubnis به شرطی که این اقامت به اقامت دائم منجر شود

پناهندگان آلمان معمولا اقامت موقت befristete Aufenthaltserlaubnis سه ساله می گیرند که معمولا قابل تمدید و تبدیل به اقامت دائم خواهد بود.

 • متقاضی باید مدت هشت سال بطور قانونی در آلمان زندگی کرده باشد

این زمان برای پناهندگان از زمان درخواست پناهندگی محاسبه می گردد.

تبصره : این مدت اقامت در شرایط خاصی به هفت یا حتی شش سال می توان تقلیل پیداکند.

 1. در شرایطی که متقاضی دوره انتگراسیون را به موفقیت سپری کرده باشد این مدت به هفت سال کاهش پیدامی کند.
 2. در شرایطی خاصی این مدت به شش سال کاهش پیدا میکند فقط هنگامی که متقاضی بصورتی ویژه در جامعه ادغام شده باشد مثلا : هنگامی که سطح زبان آلمانی فرد متقاضی بسیارعالی باشد یا اینکه به مدت طولانی در کارهای داوطلبانه و انسان دوستانه فعال بوده باشد .
 • قبول شدن در ” امتحان شهروندی ”  Einbürgerungstest

این تست شامل سوالهایی در زمینه قانون, نظم اجتماعی و شرایط زندگی در آلمان است و غالبا بعد از دوره 6 ماهه انتگراسیون که به مدرک B1 ختم میشود یک دوره یک ماهه برگزارمیشود که امتحان آن همان Einbürgerungstest است که احتمالا بعضی از دوستان این دوره را به نام Leben in Deutschland یا Orientierungskurs می شناسند.شرکت کردن در این دوره ضروری نیست و فرد متقاضی می تواند شخصا خود را برای امتحان آماده سازد.

 • فرد متقاضی باید بتواند هزینه زندگی خود و خانواده خود را بدون وابستگی به کمک های دولتی تامین نماید.

اثبات-راه-های-تابعیت-آلمانی

این کمک های دولتی می تواند  Sozialhilfe یا Arbeitslosengeld II باشد.

تبصره : در شرایطی فردمتقاضی می تواند از این قانون مستثنی گردد.

مثال ۱: در شرایطی که فرد ناخواسته از کار اخراج بشود و عملکرد وی باعث اخراج نشده باشد و پس از اخراج از کار هم مشتاقانه و بطور مرتب دنبال یافتن شغل بوده باشد ولی ناموفق نبوده, دریافت کمک های دولتی نمی تواند مانعی سر راه شهروند شدن فردمتقاضی باشد.

مثال ۲ : هنگامی که فرد ناچار است از نوزاد خود مراقبت کند و به همین دلیل نیازمند کمک های دولتی باشد باز می تواند درخواست شهروندی آلمان ارائه دهد.

مثال 3: دانشجویان, دانش آموزان و کارآموزان دوره های آوسبیدونگ

مثال 4 : دریافت کمک هزینه تحصیل یا مسکن و یا دریافت بیمه بیکاری Arbeitslosengeld 1 هم تاثیرمنفی بر روی دریافت حق تابعیت آلمان نخواهد داشت.

 • دانستن زبان آلمانی:

دانش زبان آلمانی لازم نیست حتما عالی باشد بلکه به مقداری که فردمتقاضی بتواند امورات روزمره خود در جامعه آلمان را به پیش ببرد . برای ثابت کردن آن یکی از موارد زیر کافی است.

 1. داشتن مدرک زبان آلمانی B1 یا بالاتر
 2. گواهی سپری کردن موفقیت آمیز دوره اینتگراسیون
 3. چهار سال تحصیل موفقیت آمیز در آلمان
 4. داشتن مدرک کلاس 10 تحصیلی آلمان در یکی از مدارس (Realschule, Gymnasium oder Gesamtschule)
 5. مدرک فارغ التحصیلی در یکی از مدارس عالی آلمان (Fachhochschule)
 6. مدرک دوره کارآموزی آوسبیلدونگ

تبصره : افرادی که به دلایلی نظیر سن بالا, مریضی یا معلولیت نتوانسته اند این مورد را به انجام برسانند می توانند با ارائه گواهی پزشکی از این قانون مستثنی شوند.

 • به رسمیت شناختن قانون اساسی آلمان

به زبان ساده سوگند خوردن به اینکه به قانون اساسی آلمان متعهد و وفادار خواهد ماند, آلمان را بعنوان کشوری آزاد و دمکراتیک بپذیرید و برضد نهادهای قانونی و منافع آن اقدامی انجام ندهید.

 • متقاضی نباید محکومیت قضایی سنگین داشته باشد.

حتی اگر متقاضی پرونده ای در دادگاههای آلمان یا حتی خارج از آلمان داشته باشد رسیدگی به درخواست تابعیت آلمان فرد متقاضی نگه داشته می شود تا نتیجه دادگاه مشخص شود.هر چند جرایم سبک مثل دزدی ساده از یک مغازه و امثال آن نمی تواند مانعی برای اخذ تابعیت آلمانی باشد ولی جرمهای سنگین مانند قتل یا دزدی مسلحانه و امثال آنها دلیل کافی برای رد درخواست تابعیت است.تخلف های نوجوانان, جرایم مالی که مدت حبس برای آنها تا 90 روز و همچنین حبس تعلیقی تا سه ماه از این شرط مستثنی شده اند.

 • واگذار نمودن تابعیت قبلی

طبق قانون آلمان افراد نمی توانند دو تابعیت داشته باشند و متقاضی باید تابعیت قبلی خود را واگذار کند تا بتواند تابعیت آلمان را بدست بیاورد.

اثبات-راه-های-تابعیت-آلمانی
اثبات-راه-های-تابعیت-آلمانی

تبصره :

در مواردی متقاضی از قانون مذکور مستثنی می شود که چند مورد از آنها در زیر آمده اند.

 1. کشورهایی مثل ایران, افغانستان, لبنان, مراکش, سوریه, اریتره, الجزایر, کوبا و تونس که به شهروندان خود اجازه سلب تابعیت نمی دهند از این قانون مستثنی هستند و می توانند همزمان دو تابعیت داشته باشند.
 2. در شرایطی که کشور متبوع همکاری لازم را برای سلب تابعیت متقاضی را نداشته باشد.
 3. وقتی هزینه پروسه سلب تابعیت بیشتر از درآمد یک ماه Bruttolohn شخص باشد و توان پرداخت آن را نداشته باشد. این مقدار باید حداقل 1280 یورو باشد.
 4. برای افراد مسن بالای 60 سال یا بیماران هم می توان از این قانون صرفنظر کرد.
 • پرداخت هزینه درخواست تابعیت آلمان:

هزینه درخواست تابعیت آلمان برای هر نفر بالغ ۲۵۵ یورو و برای افراد زیر ۱۸ سال همراه خانواده که هیچ منبع درآمدی ندارند, ۵۱ یورو است که باید پرداخت شود .افراد زیر 18 سال سن که تنهایی اقدام به دریافت تابعیت کنند باید همان۲۵۵  یورو را پرداخت کنند.

تبصره : در شرایطی که درآمد شخص متقاضی پایین باشد یا اینکه تعداد زیادی کودک زیر 18 سال دارد می توان از اداره مربوطه تقاضای تخفیف کل یا بخشی از هزینه را کند و یا درخواست پرداخت اقساطی آن را داشته باشد.

اقامت و تابعیت آلمان – درخواست تابعیت همسر یا فرزند شخص متقاضی در آلمان:

در حالت کلی کودک زیر ۱۸ سال و همسر فرد متقاضی هم باید شرایط ذکرشده در بالا را برآورده سازند. اما با اختیار اداره مسئول رسیدگی به پرونده این درخواست حتی هنگامی که همسر یا فرزند فردمتقاضی کمتر از هشت سال در آلمان اقامت دارند, انجام پذیر است.

به طور معمول به هنگام درخواست تابعیت همسر در آلمان متقاضی حداقل چهار سال در آلمان اقامت داشته باشد واینکه متقاضی و همسر وی حداقل دو سال در آلمان با هم زندگی مشترک داشته باشند در اینصورت فردمتقاضی می تواند همراه با خود برای وی هم درخواست تابعیت آلمان کند.

برای کودکانی که هنوز به سن 16 سالگی نرسیده باشد بعد از سه سال اقامت در آلمان می تواند بهمراه والدین خود درخواست تابعیت بدهند.در این حالت شرط دانستن زبان برای کودکان خیلی سخت گرفته نمی شود.

همانطور که قبلا گفتیم یکی از روش های اقامت و تابعیت آلمان تحصیل در آلمان است.

بنیاد مهاجرتی دکتر سعید محمدی – مجری و ارائه دهنده بهترین خدمات و مشاوره های تحصیل و اقامت در اروپا

بنیاد مهاجرتی دکتر سعید محمدی

اثبات-راه-های-تابعیت-آلمانی